GRAND COUNCIL
 Royal & Select Masters
of WYOMING

Distinguished Service Medals

Cryptic Mason of the Year Award

1976 Verne W. Mokler Wyoming No. 1
1977 NONE
1978 Delmar Kettlehut Laramie No. 2
1979 George M. Hunnell Sheridan No. 3
1980 Homer M. Keller Zabud No. 6
1981 William H. Cochran King Solomon No. 8
1982 George m. Hunnell Sheridan No. 3
1983 Thomas L. Barnes Evanston No. 10
1984 John Cliningsmith Evanston No. 10
1985 Kenneth Briggs Rawlins No. 5
1986 NONE
1987 Olin Rose Sheridan No. 3
1988 Keth Koch Lander No. 4
1989 Harold F.Eppson Laramie No. 2
1990 Jesse C. Morris Laramie No. 2
1991 Michael J. Ito Wyoming No. 1
1992 Eldon D. Triggs, Sr. King Solomon No. 8
1993 Herbert Hultman Evanston No. 10
1994 Louis Ellenberger, Jr. Laramie No. 2
1995 Robert T. Bryant King Solomon No. 8
1996 Harry W.C. Oberg III Evanston No. 10
1997 Earl B. Voorhees Zabud No. 6
1998 Francis E. Wells Sheridan No. 3
1999 Harry H. Hashimoto Laramie No. 2
2000 Jack Edwards Rawlins No. 5
2001 William H. Wright Laramie No. 2
2002 Thomas R. Nance Sheridan No. 3
2003 W. Lyle Whiting Zabud No. 6
2004 NONE
2005 Noel F. Collins Zabud No. 6
2006 Don A. Allen Laramie No. 2
2007 David “Tom” Smith Zabud No. 6
2008 Peter M. Lindahl Laramie No. 2
2009 G. Gill Curry Zabud No. 6
2011 William A. Biggs Wyoming No.1
2012 Milton W. Small Adoniram No. 7
2013 Ronald A. Van Ekeren Laramie No 2
2014 Daniel Johnson Lander No.4
2015 David G. Hammond Laramie No. 2
2016 Mark D. Wells Sheridan No. 3
2017 Mark S. Young Gillette No.11
2018 Michael Messenger Zabud No. 6
2019 Loren “Teense” H. Wilford
2019Mark Pesognelli

Cryptic Youth Leader of the Year

1984 Roger A. Fife Evanston No.10
1985 Leonard Yost Lander No. 5
1986 Richard Cooper Wyoming No.1
1987 Bobby Sparks Wyoming No.1
1988 Kenneth S. Watts Lander No. 4
1989 Charles H. Moore King Solomon No. 8
1990 William D. Kramp, Sr. Zabud No. 6
1991 David L. Quick Lander No.4
1992 Sam Allen Zabud No. 6
1993 William H. Smith King Solomon No. 8
1994 Lloyd K. Hashimoto Laramie No. 2
1995 Noel F. Collins Zabud No. 6
1996 Dennis C. Cook Laramie No. 2
1997 Ralph C. Hastings Zabud No. 6
1998 Richard Griebe Laramie No. 2
1999 David G. Hammond Laramie No. 2
2000 Walter E. George Rawlins No. 5
2001 George F. Finley Wyoming No.1
2002 Fred O. Finley Lander No. 4
2003 William Patterson Torrington
2004 NONE
2005 Roger Smith Riverton
2006 Dr. Joseph Baumstarck Zabud No. 6
2007 Troy Swartz
2008 Robert O. Finley Lander No. 4
2009 Nathan Clark
2010 NONE
2011 Calvin Van Zee Laramie No. 2
2012 Charlyn G. Lewis Wheatland, Wyoming
2013 William Locker Zabud No. 6
2014 DebraLee Sturdevant Sheridan, Wyoming
2015 NONE
2016 Mrs. Doris Case Sheridan, Wyoming
2017 Terry Wiekhorst Green River, Wyoming
2018 NONE
2019 S.Craig Henderson Adoniram No.7